Jedyna słuszna racja

Świat jest skomplikowany i co najmniej niejednoznaczny. Nie wierzycie? Spróbujcie odpowiedzieć sobie na najbardziej podstawowe pytania, które nurtują ludzkość odkąd zaczęła myśleć naukowo. Na przykład – czy czas płynie jednostajnie, liniowo i z wektorem skierowanym zawsze w tę samą stronę (czyli w przyszłość?). I tak, i nie. W fizyce newtonowskiej czas płynie jak Pan Bóg przykazał – do przeszłości do przyszłości, jednostajnie etc. Zupełnie inaczej płynie czas Einsteina – zwalnia w miarę wzrostu prędkości. W fizyce kwantowej jest jeszcze bardziej skomlikowanie. Kwestia czasu zależy więc od punktu widzenia. Trochę to straszne, odbiera naszej egzystencji „pewnik” prawda?

Przykłady można mnożyć. I to z różnych dziedzin życia. Czy Wszechświat jest skończony, czy nieskończony? Czy dusza może przechodzić z ciała do ciała? Ogromna liczba ludzi wierzy w reinkarnację. Równie wielka nie wierzy. Co jest zdrowsze – masło czy margaryna? Kto ma rację w sporze żydowsko-palestyńskim? Czy minus razy minus zawsze daje plus? Czy demokracja jest najlepszym ustrojem? Szczepionki – czy zawsze warto chronić nimi dzieci? Co ze skutkami ubocznymi? A hormonalna antykoncepcja? Jest dobra, bo służy wolności kobiet, czy jest zła bo ingeruje w naszą biologię? Generalnie postęp w medycynie – z jednej strony ratuje życie, z drugiej hipernowoczesna służba zdrowia coraz bardziej obciąża budżety państw. Internet – jak wpływa na naszą psychikę? Stanowi bodziec do rozwoju intelektualnego, wyrównuje szanse, czy ogłupia internautę?

Niekończące się dyskusje specjalistów z różnych dziedzin. Każdy jest przekonany o swojej racji. Laik, którego interesuje dane zagadnienie musi zdecydować, czyje zdanie zaadoptuje jako swoje, który specjalista przekonał go na tyle, by uwierzyć w jego wersję. Daremny trud! Za miesiąc „amerykańscy naukowcy” udowodnią, że rzecz ma się całkowicie inaczej. Przynajmniej w pewnych warunkach. Wszystko jest względne.

Dlaczego poruszam ten temat? Ponieważ fascynują mnie ludzie, którzy „wiedzą lepiej”. Właściwie wiedzą najlepiej. Ich racja jest jedyna i słuszna. Podziwiam ich i zazdroszczę – czarno-biały świat jest taki prosty. Z drugiej jednak strony – gardzę nimi. Za ich wąskie horyzonty umysłowe 🙂

Wasza względnie obecna Złoto Usta

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s