Odłamki [recenzja]

Artysta na wojnie? A tak. Nastolatek, który odkrywa magię teatru właśnie wtedy, gdy dookoła zaczynają padać bomby. Gdy inni cierpią od wojny (domowej, w Jugosławii) on też od niej cierpi, on też się jej boi, ale równocześnie dojrzewa, dorasta, zakochuje się i biega na próby amatorskiej trupy teatralnej. Przeistacza się z dzieciaka w artystę, co, choć jeszcze o tym nie wie, uratuje go od śmierci… W każdym razie od śmierci na wojnie, od roli życia. Mięsa armatniego.
Inny nastolatek nie będzie miał tyle szczęścia. A może po prostu postawi przed sobą inne cele? Gdy Ismet czynić będzie wszystko, by się z Bośni wydostać, Mustafa podejmie starania, żeby za tę Bośnię walczyć. No tak, tylko Mustafa ma straszliwie dobre powody, by walczyć. Ma się za kogo mścić.

Ismet wyjedzie, Mustafa zostanie. I trochę też wyjedzie. W świadomości Ismeta, w jego powodowanej wyrzutami sumienia wyobraźni, Mustafa uda się jego śladem na emigrację. Ismet zostawił za sobą nie tylko kraj, nie tylko takich wielokrotnych, symbolicznych Mustafów, ale i matkę. Czy od koszmaru da się uciec? Fizycznie pewnie tak, choćby na drugą półkulę, a ocean, do raju zwanego Ameryką. Psychicznie…

To sobie sami doczytajcie. Ostrzegam – łatwo nie będzie. „Odłamki”, debiutancka powieść dramaturga i reżysera Ismeta Prcicia do łatwych lektur nie należą. Ciężka jest tu nie tylko warstwa fabularna (wiadomo – wojna w Jugosławii). Zamysł literacki też nie jest łatwy do przełkniecia. Pomieszanie czasów, miejsc, rzeczywistości i wyobrażeń… No właśnie – autora? bohatera? Biorąc pod uwagę podobieństwo przeżyć obydwu, uznać chyba należy „Odłamki” za swego rodzaju autobiografię i odprysk psychoterapii Prcicia. Bardzo zresztą udany.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzyjnie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s