Przeczucia

Nie jestem wierząca, to znaczy – nie wierzę w żadnego konkretnego boga i nie wyznaję żadnej konkretnej religii. Od zawsze, to jest odkąd pamiętam uważam, że każda z religii, spajając jednych, innych wyklucza, do tego zwykłe życie usiłuje obwarować całkowicie nienaturalnymi nakazami i zakazami. Stąd do wszystkich kultów podchodzę z dużą, przeogromną wręcz dozą ostrożności. Jestem na tyle ostrożna, by nie uznawać za swoją ani jednej z trzech religii Księgi. Również ani buddyzmu, ani hinduizmu, ani animizmu, ani… No dobrze, może buddyzm jest mi najbliższy, choć ja wiem czy można go nazwać religią, skoro nie ma w nim boga? A może buddyzm to raczej filozofia?

Nie wielbiąc bogów i nie praktykując kultów, głęboko wierzę w ducha – ludzi, istot, natury, historii. W ducha zdarzeń. Wierzę w celowość tego, co potencjalnie bezcelowe. Konsekwentnie, nigdy nie lekceważę przeczuć. Skoro zbieram się do zadzwonienia do kogoś i odwlekam ten telefon od wielu dni i nagle, gdzieś bardziej w ciele niż w umyśle pojawia mi się pomysł, że oto powinnam natychmiast chwycić za telefon – dzwonię. I w ciągu kilku minut załatwiam sprawę, która w innej sytuacji – wiem to – ciągnęłaby się za mną w nieskończoność. Kiedy jestem radosna i ogólnie zadowolona z życia i wtem – bez powodu – robi mi się tak smutno, że zaczynam płakać, wiem – ktoś mi właśnie umarł. Albo wkrótce umrze. Niestety, nader często, właściwie z 99 procentową sprawdzalnością przeczucie ma słuszność.

Są też przeczucia bardziej materialne, przez to mniej „mistyczne”. Jednym z nich jest ochota na coś konkretnego do zjedzenia. U mnie zwyczajowo jest to chęć na pomidory. I nie ma, naprawdę nie ma dla tej ochoty lepszego wytłumaczenia, niż niedobór potasu, który tylko świeży, pachnący jeszcze gałązką pomidor może wyrównać 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s