Czym jest populizm? [recenzja, skrót]

Czym jest populizm? „To szczególny rodzaj moralizującej wyobraźni politycznej i taki sposób postrzegania świata, który ustawia moralnie czysty naród czy lud naprzeciwko elitom, ukazywanym jako skorumpowane, bądź z innego powodu gorsze moralnie.” Do tego dodać należy odrzucenie pluralizmu. „Populiści zawsze twierdzą, że to oni i tylko oni reprezentują naród.” Gdy populiści są w opozycji, uznają rządzących za cześć „złej” elity. Gdy przejmą władzę, odmawiają opozycji moralnego prawa do zabierania głosu. Jeśli chodzi zaś o obywateli, to mianem „prawdziwych członków narodu” określają tylko tych, którzy na nich głosują.

Populizm nie jest dążeniem do władzy autorytarnej w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. A w każdym razie – być nie musi. Populiści chcą wygrać w uczciwych, demokratycznych wyborach. Gdy to już nastąpi, będą się starali przemontować system sądownictwa na taki, który będzie służył im, populistom. Postarają się uciszyć „wraże” media, zdelegalizować, bądź choćby odebrać moralne prawo do wypowiedzi organizacjom pozarządowym i tym członkom społeczności, których uznają za negatywnie nastawionych i wpływowych, a tym samym – groźnych. Wciąż będą szukać nowych, wewnętrznych i zewnętrznych wrogów „zdrowego moralnie narodu”. Same będą kraść, korumpować i działać poza prawem i przyjętymi normami, ale to im nie zaszkodzi, póki wyborcy będą się z nimi identyfikować, uznawać ich za swoich.

Populizm stanowi cień demokracji. Nie jest jej zaprzeczeniem. Jest jej wypaczeniem. Czy można z nim walczyć? Można, ale by walka była skuteczna, należy „dostrzec” ludzi, którzy głosują na populistów i chcieć usłyszeć, dlaczego to robią. Usłyszeć naprawdę, bez obrażania ich jako głupszych, bardziej naiwnych, gorzej wykształconych etc. Naród to my. My wszyscy. Bez wykluczania.

Na koniec mrożący cytat z przyszłego prezydenta Donalda Trumpa z dnia 7 maja 2016 (wiec wyborczy): „Jedyną ważną sprawą jest zjednoczenie narodu – bo reszta ludzi nic nie znaczy.”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystycznie, Recenzyjnie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s