Zaniemówienie

Z radością i dumą prezentuję Wam moją najnowszą powieść. Poznajcie ją. Oto:

Śląska opowieść:

Tychy przed rokiem 1939 były niedużym, zaledwie dziesięciotysięcznym miasteczkiem, leżącym po polskiej stronie dzielącej Śląsk granicy. Były miasteczkiem dosyć zamożnym, słynącym z doskonałego piwa warzonego w Browarze Książęcym, gdzie pracowało wielu miejscowych. Także Achim Widera, ojciec bliźniaczek Rosy i Hildy. W czasie II wojny światowej Tychy, wraz z całym Górnym Śląskiem znalazły się w granicach administracyjnych III Rzeszy. Niemal wszystkich mieszkańców miasta uznano za Niemców, bądź też osoby zdatne do zniemczenia. Uczyniono tak, mimo że po dwóch pierwszych śląskich powstaniach, w plebiscycie roku 1921 ponad 80% tyszan głosowało za Polską…

Za kogo tak naprawdę uznać należy ówczesnych mieszkańców miasta? Achim Widera ma na to jedną odpowiedź:

„Za Ślązaków”. A Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji.

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Ten doświadczony porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu i ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

Zapraszam na facebookowy profil tytułu (przekierowuje do niego kliknięcie w poniższy baner), gdzie będę publikować m.in. związane z książką ciekawostki historyczne: